Australian Film Commission
This is archived information from the website of the former Australian Film Commission (AFC), now part of Screen Australia
20 November 2018
Home News Archive AFC Newsletters Festivals & Awards Archive 2003 IF Awards
AFC ARCHIVE CORPORATE INFORMATION NEWS ARCHIVE AFC Newsletters Archive AFC Media Release Archive FUNDING ARCHIVE CATALOGUE ARCHIVE POLICY & RESEARCH AFC ARCHIVE CORPORATE INFORMATION NEWS ARCHIVE AFC Media Release Archive FUNDING ARCHIVE CATALOGUE ARCHIVE POLICY & RESEARCH Annual Reports AFC Publications Files Created by AFC AFC Newsletters Archive AFC Media Release Archive Approvals Programs IndiVision Regional Digital Screen Network Catalogue Archive AFC Policy Archive Annual Reports AFC Publications Files Created by AFC AFC Newsletters Archive AFC Media Release Archive Approvals Programs IndiVision Regional Digital Screen Network Catalogue Archive AFC Policy Archive

AFC News

IndiVision News

Screenings

Festivals & Awards

Skills & Networking

In Conversation

Feature Stories

Publications

 
image: border

The winners of the Lexus IF (Inside Film) Awards

The IF Award winners, voted by the Australian public, were announced in Sydney recently at a prestigious event staged at Wharf 8 in Pyrmont. Hosted by Deborah Mailman, with presenters including Geoffrey Rush, Toni Collette, Bryan Brown, Bob Carr, Stephen Fry, Claudia Karvan and Sigrid Thornton, the live broadcast was followed by a celebratory party. Gettin' Square and Japanese Story earned the highest accolades on the night.

The winners are highlighted below along with AFC-funded films that were nominated in each category.

Best Feature Film: winner Japanese Story
Gettin' Square (p: Martin Fabinyi, Trish Lake, Timothy White)
Japanese Story (p: Sue Maslin)
Best Actor: winner David Wenham
Japanese Story - Gotaro Tsunashima
Gettin' Square - David Wenham
Best Actress: winner Toni Collette
Alexandra's Project - Helen Buday
Japanese Story - Toni Collette
Best Short Film: winner Roy Höllsdotter Live
Cracker Bag (d: Glendyn Ivin, p: Jane Liscombe)
Martha's New Coat (d: Rachel Ward, p: Liz Watts)
Roy Höllsdotter Live (d: Matthew Saville, p: Trevor Blainey)
Best Animation: winner Ward 13
The Projectionist (d: Michael Bates, p: Anna Messariti)
Ward 13 (d/p: Peter Cornwell)
Best Short Documentary: winner Painting with Light in a Dark World
Painting with Light in a Dark World (d: Sascha Ettinger-Epstein, p: Renata Schuman)
Best Documentary: winner Wildness
Wildness (d: Scott Millwood, p: Michael McMahon)
Independent Spirit Award: winner Khoa Do
Man Made - Emma Crimmings
The Finished People - Khoa Do
Best Music: winner Chit Chat Von Loopin Stab and 3K Short from Machine Gun Fellatio
Japanese Story - Elizabeth Drake
Gettin' Square - Machine Gun Fellatio
Best Sound: winner Gettin' Square
Alexandra's Project - James Currie, Andrew Plain, Nada Mikas
Gettin' Square - John Schiefelbein, Antony Gray, Ian McLoughlin
The Rage in Placid Lake - John Willsteed, Andrew Belletty, Robert Sullivan
Best Production Design: winner Steven Jones-Evans, Ned Kelly
The Rage in Placid Lake - Roger Ford, Kerrie Brown
Best Editing: winner Gettin' Square
Japanese Story - Jill Bilcock
Gettin' Square - Ken Sallows
Best Direction: winner Sue Brooks
Japanese Story - Sue Brooks
Alexandra's Project - Rolf de Heer
Gettin' Square - Jonathon Teplitz
Best Script: winner Chris Nyst
The Rage in Placid Lake - Tony McNamara
Gettin' Square - Chris Nyst
Japanese Story - Alison Tilson
Best Cinematography: winner Ian Baker
Japanese Story - Ian Baker
Ztudio What IF? Award for Best Unproduced Screenplay: winner Rie Natalenko, Heloise

Jill Bilcock was recognised for her outstanding contribution to the Australian film industry as an editor, as the recipient of the Living Legend IF Award.

Matthew Saville was awarded the IF Award for Rising Talent for his comic writing and directing talent shown in his short film Roy Höllsdotter Live.

The IF Award for Film Festival of the Year was awarded to Popcorn Taxi.

Japanese Story


Martha's New Coat