Australian Film Commission
This is archived information from the website of the former Australian Film Commission (AFC), now part of Screen Australia
23 November 2017
Home News Archive AFC Newsletters Festivals & Awards AWGIES Winners
AFC ARCHIVE CORPORATE INFORMATION NEWS ARCHIVE AFC Newsletters Archive AFC Media Release Archive FUNDING ARCHIVE CATALOGUE ARCHIVE POLICY & RESEARCH AFC ARCHIVE CORPORATE INFORMATION NEWS ARCHIVE AFC Media Release Archive FUNDING ARCHIVE CATALOGUE ARCHIVE POLICY & RESEARCH Annual Reports AFC Publications Files Created by AFC AFC Newsletters Archive AFC Media Release Archive Approvals Programs IndiVision Regional Digital Screen Network Catalogue Archive AFC Policy Archive Annual Reports AFC Publications Files Created by AFC AFC Newsletters Archive AFC Media Release Archive Approvals Programs IndiVision Regional Digital Screen Network Catalogue Archive AFC Policy Archive

AFC News

IndiVision News

Screenings

Festivals & Awards

Skills & Networking

In Conversation

Feature Stories

Publications

 
image: border

Cate Shortland’s Somersault takes out major awards at the AWGIES


Listed below are the AWGIE Awards nominations.

Winners are the first films listed in each category and AFC-funded films are marked with an asterisk.

Monte Miller Award (for unproduced screenplay)

Veris - Stella Kinsella
One Hour Later In Tasmania - Lucy Baker
Investigating Rosie - Mark Forstmann
The Burning - Sally Jane Hardy
The Mozart Maulers - Dorian Mode (and Richard Sutherlin)

Children's Television

Swimming in the Rain - Melanie Alexander (a Yoram Gross production)

Children's Television

Extra Spicy (Noah & Saskia) - Sam Carroll
*Operation Destiny (Scooter: Secret Agent) - Philip Dalkin
Virtual Game (Wicked Science) - Greg Millin
Antarctic Adventure (Blinky Bill) - David Witt

Documentary (Public Broadcast)

Troubled Minds - The Lithium Revolution - Dennis K. Smith
*The Fall of The House - Geoff Burton
*Little Sister - Michelle Warner

Short Film

Pity 24 - Simmone Howell
A Natural Talent - Louise Fox
Fragile - Michael Noonan
Oranges - Kristian Pithie

Telemovie
Small Claims - Kaye Bendle & Keith Thompson
BlackJack - Ace Point Game - Tim Pye

Mini-Series (Original)

Marking Time Episode 1 & 2 - John Doyle
Marking Time Episode 3 & 4 - John Doyle

Television (Original)

*Lennie Cahill Shoots Through - Paul Oliver
*Floodhouse - Miro Bilbrough
*Preservation - Sofya Gollan

Feature Film (Original)
*Somersault - Cate Shortland
*The Finished People - Khoa Do
*Peaches - Sue Smith

Major Award
*Somersault - Cate Shortland

Cate Shortland, writer/director of Somersault
Cate attended the opening night gala screening of her film at the London Australian Film Festival at the Barbican.


Lennie Cahill Shoots Through


Floodhouse