Australian Film Commission
This is archived information from the website of the former Australian Film Commission (AFC), now part of Screen Australia
20 September 2017
Home News Archive AFC Newsletters Festivals & Awards AFC Succes June 08
AFC ARCHIVE CORPORATE INFORMATION NEWS ARCHIVE AFC Newsletters Archive AFC Media Release Archive FUNDING ARCHIVE CATALOGUE ARCHIVE POLICY & RESEARCH AFC ARCHIVE CORPORATE INFORMATION NEWS ARCHIVE AFC Media Release Archive FUNDING ARCHIVE CATALOGUE ARCHIVE POLICY & RESEARCH Annual Reports AFC Publications Files Created by AFC AFC Newsletters Archive AFC Media Release Archive Approvals Programs IndiVision Regional Digital Screen Network Catalogue Archive AFC Policy Archive Annual Reports AFC Publications Files Created by AFC AFC Newsletters Archive AFC Media Release Archive Approvals Programs IndiVision Regional Digital Screen Network Catalogue Archive AFC Policy Archive

AFC News

IndiVision News

Screenings

Festivals & Awards

Skills & Networking

In Conversation

Feature Stories

Publications

 
image: border

Success of AFC-supported films - June 08

AFC News June 08

Congratulations to all the filmmakers whose AFC-funded / supported films have recently won awards or been selected for screening at other festivals around the world:

  • Mutt (d/w: Glen Hunwick; p: Beth Frey) as been selected to screen at Annecy International Animation Festival; Revelation Film Festival, Perth; Shanghai TV Festival 2008; Competition of the 10th Mo&Friese Children's Short Film Festival Hamburg (June, 01 - 08, 2008) which is part of the 24th International Short Film Festival Hamburg; and Anima Mundi - International Animation Festival of Brazil 2008. It also won the Yoram Gross Animation Dendy Award at the 2008 Sydney Film Festival.

  • Burley (p: Andrew Goode, d: Gareth Cowan, w: Dale Edwards) will screen at the The Edinburgh Film Festival; the Brisbane International Film Festival; FilmVideo: Montecatini International Short Film Festival, Italy; Sapporo International Short Film Festival and Market, Japan; and will participate in an Online competition run by the National Film Board of Canada.

  • Chainsaw (p: Fiona Cochrane, d: Dennis Tuppicoff) won the Grand Prix Award at the Oberhausen International Short Film Festival.

  • Playground (p: Liam Branagan, d/w: Eve Spence) screened at the Athens Film Festival in Ohio, USA in April.

  • Cactus (w/d: Jasmine Yuen-Carrucan; p: Paul Sullivan) will screen at the Montreal Film Festivalin the 'Focus on World Cinema' section.

  • Hope (d/p: Steve Thomas; p: Sue Brook) will screen at the UNHCR Film Festival in Tokyo.

  • Dog with Electric Collar (d: Steve Baker; p: Damon Escott, Stephen Lance) will screen in competition at the Hiroshima International Animation Festival, Japan.

  • Spike Up (d: Anthony Maras, p: Michael Clarkin) will screen in Paris at the closing night gala of the "The Golden Nights of Short Film" at the invitation of the Academie des Arts et Techniques du Cinema in July.

  • The following AFC-supported films won Dendy Awards at the 2008 Sydney Film Festival:

      Rare Chicken Rescue (d: Randall Wood; p: Trish Lake, Vickie Guest) won the 2008 Dendy Award for Short Documentary
      Ali and the Ball (d: Alex Holmes; p: Helen Panckhurst) won the Dendy Award for Short Fiction
      Ephemeral (d: Tony Radevski; d/p: Jongsu Oh) won the 2008 Dendy Award for Most Innovative Short Film
      Mutt (d/w: Glen Hunwick; p: Beth Frey) won the 2008 Yoram Gross Animation Award.

  • The following AFC-funded projects have been nominated for the 2008 AWGIE Awards:

      The Insect King (w: Priscilla Cameron) nominated for the Monte Miller Award Long Form (for un-produced script over 30 minutes)
      The Fibros and the Silvertails (p/d/w: Paul Oliver) nominated for Documentary - Public Broadcast
      Hugo (w: Rachel Bowen; d: Nicholas Verso; p: Rita Walsh) nominated for short film
      Nice Shootin' Cowboy (d/w: Ben Phelps; p: John Maynard) nominated for short film
      Dog Eat Dog, Wilfred (w: Jason Gann, Adam Zwar; p: Jenny Livingstone; d: Tony Rogers) nominated for Comedy-Situation or Narrative
      Acolytes (w: Shayne Armstrong, Shane Krause; d/w: Jon Hewitt; p: Penny Wall, Richard Stewart) nominated for Feature Film Original
      The Black Balloon (w/d: Elissa Down; w: Jimmy the Exploder) nominated for Feature Film Original
      The Tender Hook (w/d: Jonathan Olgilvie) nominated for Feature Film Original
      Cactus (w: Jasmine Yuen- Carrucan; p: Paul Sullivan) nominated for Feature Film Original

  • The following AFC-funded films won awards at the 2008 St Kilda Film Festival:

      Katoomba (d: Leon Ford, p: Melissa Johnston, Nicole O'Donohue) won Best Short Film and Best Director
      The Girl Who Swallowed Bees (d: Paul McDermott, p: Justine Kerrigan) won Best Animation
      Advantage (d: Sean Byrne, p: Donna McCrum, Andy Canny, w: Rob Beamish) won Best Achievement in Visual Effects
      Spike Up (d: Anthony Maras, p: Michael Clarkin) won Best Achievement in Sound Post Production
      The Funk (d: Cris Jones, p: Melanie Coombs) won the SVS Television Award
      Nana (d: Warwick Thornton, p: Kath Shelper) won Most Positive Image of Ageing.

  • The following AFC-supported films were selected for the Sydney Film Festival:

      FEATURES
      The Square - (d: Nash Edgerton; w: Matthew Dabner, Joel Edgerton; p: Louise Smith)
      Lake Mungo - (d/w: Joel Anderson; p: David Rapsey, Georgie Neville)
      Children of the Silk Road - (d: Roger Spottiswoode; w: James MacManus, Jane Hawksley; p: Arthur Cohn, Wieland Schultx-Keil, Peter Loehr, Jonathan Shteinman, Martin Hogemann)
      Son of a Lion - (d/w: Benjamin Gilmour; p: Carolyn Johnson)
      Ten Empty - (d: Anthony Hayes; w/co-p: Anthony Hayes Brendan Cowell; p: Naomi Wenck)

      SHORT FILMS
      Rare Chicken Rescue - (d: Randall Wood; p: Trish Lake, Vickie Guest)
      Ephemeral - (d: Tony Radevski; d/p: Jongsu Oh)
      Chainsaw - (d: Dennis Tupicoff; p: Fiona Cochrane, Dennis Tupicoff)
      Feeling_Lonely? - (d: Rachel Turk; p: Melissa Beaufort)
      Mutt - (d/w: Glen Hunwick; p: Beth Frey)
      The Funk - (d: Chris Jones; p: Melanie Coombs)
      The List - (d/w: Joel Edgerton; p: Rachel Okine, Nicole O'Donohue)
      Dog with Electric Collar - (d: Steve Baker; p: Damon Escott, Stephen Lance) [Animation]

      DOCUMENTARIES
      Anatomy - (d/w: Rhys Graham, Amy Gebhardt, Natasha Gadd; p: Tony Ayres, Michael McMahon)
      Chasing Birds - (d/w: Greg Woodland; p: Gina Twyble)
      Spirit Stones - (d: Allan Collins; p: Jennifer Gherardi)
      A Northern Town - (d: Rachel Landers; p: Dylan Blowen)
      Mad Morro - (d/w: Kerick Martin; p: Tom Zubrycki)
      Ten Pound Poms - (d: Lisa Matthews; p: Nial Fulton, Chris Hilton)
      Playing In the Shadows - (d/p: Marco Ianniello, Sascha Ettinger Epstein, w: Sascha Ettinger Epstein)
      Wanja - (d: Angie Abdilla; p: Tom Zubrycki)




    Rare Chicken Rescue (d: Randall Wood; p: Trish Lake, Vickie Guest) won the 2008 Dendy Award for Short Documentary


    AFC-supported short Mutt (d/w: Glen Hunwick; p: Beth Frey) won the Yoram Gross Animation Dendy Award at the 2008 Sydney Film Festival.


    Children of the Silk Road screened at the Sydney Film Festival.


    Hugo is one of the 9 AFC-supported projects nominated for the 2008 AWGIE Awards.